1.2.2017 - Recenzia fotoknihy Saal-Digital

Fotokniha je podľa mňa vďačný spôsob pre archiváciu a prezentáciu rodinných fotografií.
Rozhodol som sa využiť možnosť vyskúšať fotoknihu od firmy Saal-Digital. V rodinnej zbierke už máme niekoľko fotokníh od iných výrobcov, tak som si povedal že ju aspoň budem mať s čím porovnať.
Témou pre túto fotoknihu sa stal môj jeden a pol ročný syn, presnejšie jeho fotografie do jedného roka.
Výber fotografií som už mal do určitej miery pripravený, bolo treba ešte urobiť finálny výber a mierne doladiť detaily kvôli jednotnému vzhľadu.
Na tvorbu fotoknihy som použil SaalDesigner. Jeho inštalácia a obsluha je jednoduchá a plne intuitívna. U konkurenčnej firmy a ich nástroji na tvorbu fotoknihy som veľa času strávil hľadaním funkcií ktoré som potreboval, no v SaalDesigner-i som tento problém nemal, všetko čo som potreboval bolo tam kde som to hľadal.
Šablónu som volil prázdnu, keďže som si povedal že v jednoduchosti je krása. Pozadie som volil biele a rozvrhnutie fotografií najjednoduchšie ako to šlo. Výsledná podoba sa pozdávala aj manželke tak nasledovalo už len odoslanie fotoknihy na výrobu. Zaujala ma aj možnosť vygenerovať fotoknihu vo formáte PDF.
Výroba a dodanie fotoknihy bolo expresné. Fotokniha mi bola doručená kuriérskou službou. Zabalená bola kvalitne a hlavne bezpečne. Pri prvom pohľade na fotoknihu som bol rád že som si ju mohol vyskúšať 🙂

 

Fotokniha bola expresne doručená.
Všetko v poriadku, žiadne škrabance ani pokrčené rohy.

Na prvý pohľad bolo jasné že sa nejedná a lacnú fotoknihu. Fotografie sú vyvolané na fotopapieri a  každá strana pôsobí „vysokogramážnym“ dojmom, keďže ju tvoria dva spojené fotopapiere. Prevedenie stránok je panoramatické, takže je možné bez problémov využiť kreativitu a „rozšupnúť“ sa na celú dvojstránku.

Panoramatické prevedenie. Obe strany sú v jednej rovine bez prerušenia.

Kvalita fotografií je luxusná. Porovnával som kvalitu fotografií s našou svadobnou fotoknihou od iného výrobcu. Bol tam rozdiel v tom, že fotokniha od Saal-Digital bola v lesklom prevedení a naša svadobná fotokniha bola v matnom prevedení, no rozdiel bol veľký. Ostrosť v očiach alebo v mieste zaostrenia je fakt kryštalická.
Kvôli neidentickým podmienkam (iný typ fotopapiera lesklý/matný, iný fotoaparát Fujifilm X100S/Nikon D700) neviem objektívne porovnať tieto dve fotoknihy, no určite viem povedať, že Fujifilm X100S a fotokniha Saal-Digital spolu fungujú perfektne. Moje prezeranie tejto fotoknihy sa vačšinou po krátkej dobe zvrhne k tomu, že začnem študovať ako je to možné že sú tie oči také ostré 🙂

Vo fotoknihe som použil prevažne BW fotografie, no nájdu sa tam aj niektoré farebné 🙂

Celková kvalita vyhotovenia fotoknihy je na vysokej úrovni, bolo by určite zaujímavé vyskúšať aj iné možnosti prevedenia (koža, vatovanie, darčekové balenie), ktoré ponúka Saal-Digital a ktoré určite prispievajú k luxusnému vzhľadu fotoknihy.

Spájanie strán z dvoch fotopapierov.

Predná a zadná strana.

 
Na záver
Fotokniha od Saal-Digital a celkovo služba ktorú poskytujú je na vysokej úrovni. Kto potrebuje kvalitnú fotoknihu, vyrobenú a dodanú rýchlo, určite sa môže spoľahnúť na Saal-Digital.
Čo by som pochválil:
  • Kvalita vyhotovenia fotoknihy
  • Kvalita fotografií
  • Rýchlosť výroby a dodania
  • Intuitívny a jednoduchý SaalDesigner
Aby som iba nechválil:
  • Jediná vec, ktorú by som zmenil je že prvá a posledná stránka je nalepená na tvrdom obale fotoknihy, ktorý nie je dokonale rovný, čo je pri lesklom prevedení viditeľné. Ideálne by bolo nechať ju prázdnu no je potrebné za ňu aj tak zaplatiť.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *